Návšteva FABLAB

Dnes som sa nechal nahovoriť na takú vec. Bol som pomáhať bývalému spolužiakovi z výšky, ktorý vedie počítačový krúžok na Dávidovej škole (na ktorý zhodou okolností chodí aj D), s organizáciou exkurzie do laboratórií FABLAB. Hlavným cieľom návštevy bolo programovanie jednočipákov Arduino, ktoré vo FABLABe tiež majú.

FABLAB je laboratórium vybavené počítačmi, 3D tlačiarňami, CNC laserovými rezačkami a podobnými technológiami. Je určené pre študentov, vývojárov a všetkých kreatívnych ľudí. (Návštevu si ale dohodnite vopred.) Takéto laby sú po celom svete, na Slovensku v Bratislave v Centre vedecko-technických informácií v Mlynskej doline (medzi FEI a Matfyzom).

O návštevu prejavilo záujem 18 detí z počítačového krúžku, bol som teda chalanovi pomáhať s organizačným zabezpečením – keďže sme sa tam museli presunúť zo Záhorskej MHD. Našťastie ide priamy spoj.

Chalani si to tam najprv celé poprezerali. Zaujali ich najmä hotové roboty – viď toho „pavúka“ na stole. A trochu pootravovali slečnu študentku, ktorá niečo modelovala v 3D :-).

Fablab1

Potom sme sa presunuli do učebne, kde sme programovali už spomínaný jednočipový mini-počítači Arduino. Na moje počudovanie to chalanom celkom dobre šlo. Menšie problémy boli iba so zapájaním elektrických obvodov, keďže s tým väčšina nemala ešte praktické skúsenosti.

Fablab2

Arduino je malý jednočipový mikropočítač. Dajú sa k nemu kúpiť rôzne sady so súčiastkami. K dispozícii má vlastný programovací jazyk, ovládací SW a množstvo príkladov na nete. Využitie neobmedzené, či už na zábavu, učenie, alebo aj na praktické použitie. Niečo podobné ako Raspberry Pi, avšak Raspberry má štandardné PC rozhrania, väčší výkon a vlastný OS, kdežto Arduino je fakt jednoduchý jednočipák, len s vyvedeními konektormi.

Fablab3

Aby chalani zvládali praktickú realizáciu zapojenia elektrickej schémy, k dispozícii sú aj takéto obrázkové návody „ako pre blbých“. Konkrétne táto schéma predstavuje zapojenie jednočipáka, kedy sa po zatlačení tlačítka rozsvieti LED. Tí šikovnejší nakoniec zvládli spojiť poznatky z celej vyučovacej hodiny do jednej aplikácie, t.j. po zatlačení tlačítka vyblikala LED dióda správu SOS v morzeovke.

Fablab4

Okrem toho chalani dostali krátku demonštráciu ako sa vytvára 3D model nejakej súčiastky, ako sa to potom spracuje v špeciálnom SW k 3D tlačiarni a nakoniec sme spustili aj samotnú tlač. Žiaľ pre krátkosť času to už tlačiareň nestihla dokončiť. Avšak nevadí, videli sme ako to funguje.

Fablab5

Na záver musím teda povedať, že návšteva bola poučná nielen pre decká, ale aj pre mňa. Jednak som ešte nevidel 3D tlač naživo, zároveň som sa oboznámil s konceptom Arduina, Dávid teraz samozrejme chce stavať nejakého robota! Uvidíme, Arduino ako taký nie je drahý, drahé už bývajú tie stavebnice, kde sú rôzne mechanické časti ako motorčeky, displeje a pod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *