Archív kategorií: GENDZOv mikroblog

Udalosti, ktoré ma v mojom živote postretnú.

Kedy sú trhy v Jabłonke a iné

Trhy v Jablonke sa konajú každú stredu, v Nowom Targu vo štvrtok a sobotu. Trh začína ráno cca 7:00 a končí medzi 12:00 – 14:00. Všetko záleží od počasia a množstva návštevníkov. Ak je zlé počasie a málo ľudí, trhovníci sa začnú baliť už o 11-tej a potom lavínovito odchádzajú. Pozor, v deň cirkevného sviatku trh nebýva, respektíve je strašne málo trhovníkov. Parkovať je možné na lúkach hneď vedľa trhu, parkovné 1-2€ / na celý deň, podľa toho ako blízko k samotným stánkom stojíte.

Na trhoch nájdete všetko možné – od oblečenia a topánok, cez kočíky, domáce potreby, nábytok, umelé kvety a poľnohospodárske náradie, až po ovocie, zeleninu, cukrovinky a domáce potravinové výrobky. Kupovať bežné oblečenie sa však neoplatí. Tričko za 5€ kúpite aj na Slovensku v lacných čínskych obchodoch. Rovnako aj potraviny či tovar do domácnosti nakúpite lacnejšie v hociktorom hypermarkete. Možno okrem „špecialít“ ako môžu byť povedzme orechy, brusnice a pod predávané vo veľkých baleniach.

Čo sa oplatí kupovať sú veci, ktoré vyrábajú priamo Poliaci. Najmä obleky, kostýmy a kožené topánky. Tieto predávajú zväčša priamo ich výrobcovia, respektíve predajcovia napojení priamo na výrobcov. Oblek kompletka (sako + vesta + nohavice) stojí cca 55€, pritom nie je problém kombinovať rôzne veľkosti saka a nohavíc a prispôsobiť tak oblek na postavu. Niektorí trhovníci majú dokonca v aute šijací stroj a dokážu vám urobiť malé úpravy priamo na mieste (skrátiť nohavice a pod.) Oplatí sa tiež kupovať topánky, cena cca 25-30€. Dobrý artiklom sú aj kováčske výrobky, kotlíky, grily, potom aj kočíky. Ostatné veci je potrebné vždy rozumne zvážiť, či danú vec nie je možné zohnať aj doma a lacnejšie.

S nákupným komfortom si tu stále nikto nerobí veľkú hlavu, takže je potrebné byť pripravený na situácie, kedy je skúšobná kabínka tvorená jedným kartónom na zemi a závesom, niekedy ani to nie. Každý špás čosik stojí, ako sa hovorí.

Doplnené 9.8.2016: Nakupovať sa dá priamo za eurá, ale niekedy sú ceny v zlotých lepšie (pýtajte sa na obe sumy a porovnávajte po prepočte cez kruz). A bez obáv zjednávajte, ste predsa na trhu! V Poľsku to síce nefunguje ako na arabskom trhu, kde sa začína na násobku adekvátnej ceny, ale na otázku „A da pan zľavu 2 eura?“ sa väčšinou viete dohodnúť na malom znížení ceny. Pri nákupe okolo 10€ sa dá vytiahnuť zľava 0,5 – 1€, pri nákupe okolo 50€ aj 3-5€. Za opýtanie máte parkovné a grilovanú klobásu zadarmo, to sa už oplatí, nie? 🙂 Tak veľa zdaru.

Niekoľko foto z dnešného dňa

JablonkaTrh1
Keď je dobrý trh, je tu aj mnoho ľudí.
JablonkaTrh2
Želáte si spoločenské šaty, alebo oblek? Všetko máme.
JablonkaTrh3
Domáce potreby, náradie, poľnohospodárske stroje, máme naozaj všetko 🙂
JablonkaTrh4
Napríklad aj pneumatiky na traktor…
JablonkaTrh5
… alebo záhradných trpaslíkov.
JablonkaTrh6
Poľské trhy – miesto, kde aj dnes kúpite najnovšie hity na magnetofónových kazetách.

Cyklovýlet Angern an der March

Dnes poobede vybrali sme sa na cyklovýlet. A keďže sme bez detí, trochu viac sme šliapli do pedálov. Najprv sme išli len tak rekreačne, že do „Rakúska“ – prešli sme cez Devínsku Ves, okolo Schlosshofu a potom až do Marchegu. Tam sme chvíľu rozmýšľali, či sa reku vrátime späť, alebo ideme ďalej. Nakoniec sme sa navzájom hecli, veď kedy najbližšie budeme mať príležitosť ísť sa bicyklovať bez detí?

CykloTrasaAngern

Naša finálna trasa: Záhorská Bystrica – Devínska Nová Ves – Schlosshof – Marchegg – Zwerndorf – Angern an der March – kompa na druhú stranu Moravy – Záhorská Ves – Vysoká pri Morave – Stupava – Mariánka – Záhorská Bystrica.

Celková dĺžka  podľa Googla cca 60km. I keď Adriana tvrdí, že podľa jej cyklopríručky to má byť 80km a podľa toho ako nás boleli nohy a zadky aspoň 100. 🙂

Pár poznámok:

  • Trasa je síce trochu dlhšia, avšak vôbec nie náročná – žiadne stúpania, všetko pekne po rovinke.
  • Na rakúskej strane málo áut – aj keď sme šli zväčša po asfaltke, iba občas nás niečo obehlo, občas sme narazili na nejaký traktor abo kombajn.
  • Kompa na druhú stranu nemusí vždy premávať, tak si to radšej čeknite na webe. My sme sa vybrali nablink, keby dačo, vrátime sa po tej istej ceste aj späť.
  • Z Vysokej na Morave sme sa vydali do Stupavy po ceste pre autá. Je to síce kratšia cesta, avšak dosť frekventovaná. Nabudúce by som radšej volil trasu po hrázdi až na Devínske jazero a odtiaľ potom do Stupavy.

Záver: Fajn výletík a som hrdý na svoju drahú, že to všetko odbicyklovala. Cestou späť sme sa zastavili v Stupave v Haki kebap niečo zjesť, lebo so sebou sme nič nemali a už sme boli fakt riadne hladní. Vysadnúť potom na bicykel a dokrútiť to domov vyžadovalo poriadnu dávku premáhania, lebo znovu sadnúť na otlačený zadok…

Žatva
Na poliach žatva v plnom prúde, samé kombjany aj keď je nedeľa. Budúci týždeň hlásia horšie počasie, preto chcú všetko čím skôr spratať.
Schlosshof
Pohľad na nádvorie zámku Schlosshof spoza brány. Dnu sme neboli, avšak sem nás doviedla keška, ktorú sme aj našli.
Marcheg
Dedina Marcheg je známa bocianmi okolo. Aj my sme ich zopár videli.
Kompa
Kompa na druhú stranu Moravy. Lacná veru nie je – osoba za 1€, bicykel zadarmo.
NaKompe
A ešte naše cyklo selfie priamo z kompy.
Bociany
Bociany na stĺpy pri Záhorskej Vsi. Fotka je síce rozmazaná, avšak lepšiu nemám, tak bociany aspoň takto.
VysokaNaMorave
Kostol vo Vysokej na Morave je známy najmä tým, že ho nie je možné odfotiť vo formáte 16:9, takže ako jediná fotka z tejto série je v pomere 4:3. 🙂

Dvojitý zásah

Za všetko môže naše mini Tesco. Cestou z práce sme sa zastavili kúpiť nejaké pečivo, no už nemali ani rožky ani žemle. Musel som kúpiť chleba. Nekrájaný. Reku veď v pohode, nakrájam si ho doma sám. Zobral som na to najväčší nožík, úplne nový z Lidla, ešte nepoužitý. Išlo to s ním celkom dobre, teda až do okamihu, keď som prišiel ku kraju chleba, kde sa gulatí. Nôž sa mi po kôrke šmykol a j*b s ním cez prst. Odfajčil som si kus bruška ukazováka a ešte aj do prostredníka zarezal.

Krvy jak z prasaťa, plné umývadlo. „Kurva, mňa drbne z toho!“ Na moje šťavnaté nadávky dobehla Aďa. „Nechceš si sadnúť!?“ pýta sa ma. Hodím na ňu jeden pohľad a hovorím: „Radšej si hneď sadni ty, nepotrebujem tu teraz riešiť ešte aj teba!“ Celá bledá sa teda posadila na zem, kým ja som sa pokúšal zastaviť krvácajúci prst. Bruško som si našťastie celé neodrezal, tak som ho pritlačil späť, hádam sa ešte prirastie.

Aďu potom skoro vystrelo ešte jeden krát – vtedy, keď začala postupne objavovať všetky krvavé stopy, čo som kde zanechal 🙂 Krv na stole, na podlahe, fľak krvi na stene, na kuchynskej utierke, … Hotové domáce jatky. No to máte tak, keď je niekto šikovný!

Porezaný prst

Prečo dodržiavam pôst

10.2.2016 bola popolcová streda a ja som sa (rovnako ako vlani) rozhodol dodržiavať pôst až do Veľkej noci. Nepijem kávu ani alkohol a nejem cukor – najmä nie sladkosti a potraviny, ktoré ho obsahujú „zbytočne“, napríklad ochutený jogurt. Prečo to vlastne robím?

Káva

Som na nej závislý. A nemám tým na mysli psychickú závislosť, že mám na ňu chuť. Som závislý fyzicky. Ak nemám hneď ráno kávu, na obed ma už bolí hlava. Som malátny a ospalý, nemyslí mi to, nedá sa so mnou vydržať. Za rok som sa dostal z levelu „pijem kávu občas“ na úroveň „dajte mi 3-4 kávy denne, inak budem zabíjať“. A tak som sa opäť rozhodol spraviť s tým koniec a vrátiť moje pitie kávy do normálu.

V stredu poobede som bol ospalý. Včera ma bolela hlava na dogrcanie, musel som si dať tabletku. Dnes som našťastie už len ako mechom ovalený. Myslím však, že som na dobrej ceste a cca do týždňa abstinenčné príznaky pominú a ostane len tá chuť. Takže toto predsavzatie má najmä zdravotné dôvody – nemyslím, že moja závislosť na káve by bola normálna. Ak pre nič iné, tak preto, že môj život sa musel značne prispôsobovať tejto droge. Nech sme kdekoľvek šli, rozmýšľal som: Budú tam mať kávu? Kde ju len zoženiem?

Cukor a sladkosti

Cukor je zlo, pchajú ho v podstate všade. A keď sa dá, treba sa mu vyhýbať. Cukrový detox teda nikomu nezaškodí. Netvrdím, že normálne sypem do tlamy kilá cukru denne (aj tú kávu som už medzičasom začal piť bez cukru), no takou Horalkou veru NIGDÁ nepohrdnem. Takže toto predsavzatie má nielen zdravotné dôvody (nezaškodí), ale si pomocou neho aj trénujem pevnú vôľu. Keď sa doma otvorí čokoláda, som zvedavý ako budem trpieť 🙂

Alkohol

Abstinovať? S tým mám vlastne najmenší problém. Avšak, keď už držať pôst a zdravo žiť, myslím, že alkohol sa patrí vynechať tiež.

Kto sa pridá? Veľká noc je tento rok 25.-27.3.2016, pôst držím do 26.3. (vrátane).

Presťahované

A sme tam! Náš život sa síce zmenil na jednu veľkú hŕbu krabíc, neviem nič nájsť a ani nemám potuchy, kde by som to mal hľadať. Ale sme už tam!

Krabice po sťahovaní

Prvá noc? Nuž, nič moc som sa nevyspal. Takí sme boli z toho sťahovania unavení, že sme šli spať už o 21:00.

O 21:15 mi volal sused švagor, že či viem, že sa nám svieti svetlo pred garážou. Reku že viem – svieti sa naschvál, pretože inak je tam tma ako v rohu a ak to nevadí, bude sa svietiť každú noc. Že nevadí, len že či viem.

O 23:56 vola druhý sused. Toho som už nemal silu zdvihnúť a riešiť. Ale ráno sa teda priznal, že sa chcel opýtať, že či viem, …. 🙂 Ale nie – myslel, že ešte robíme na dome a že či nemá prísť pomôcť.

A to ticho! To ticho je príšerné. Normálne som sa budil na to, že je nezvyčajné ticho. Žiadne ruchy, žiadne hrkotanie výťahu, vŕzganie susedovej postele, kašlanie na chodbe, žiadne MHD autobusy ani iný hluk. Proste ticho, až počuješ vlastný dych a to ťa začne desiť. Ale myslím, že na to sa bude dať zvyknúť 🙂